Inwestorzy nadal aktywni na rynku mieszkaniowym

Inwestorzy nadal aktywni na rynku mieszkaniowym

Rynek mieszkaniowy ulega zmianom. Ewoluuje również podejście inwestorów działających na tym rynku. Nadal chętnie lokują oni kapitał w nieruchomościach, ale zmieniają się ich preferencje i podejście do inwestycji.

Inwestorzy są ciągle aktywni na rynku nieruchomości i stanowią jego ważną część. W ostatnich miesiącach spada jednak liczba mieszkań kupowanych w celach inwestycyjnych. Wynika to z kilku powodów. Przede wszystkim w wyniku dużego zainteresowania Bezpiecznym Kredytem 2% zmniejszyła się oferta deweloperów oraz lokali dostępnych na rynku wtórnym.

Czynniki wpływające na aktywność inwestorów

Małe i średniej wielkości mieszkania, które cieszą się największą popularnością wśród inwestorów, można było łatwo sfinansować kredytem z dopłatami, przez co zostały wykupione przez beneficjentów programu. Oferta deweloperów oraz rynku wtórnego w tym segmencie dopiero się odbudowuje.

Na aktywność inwestorów na rynku wpływa również dostępność i koszt kredytów, poziom inflacji i zmieniające się przepisy dotyczące opodatkowania najmu. Duże znaczenie ma również zmniejszający się popyt na rynku najmu, przez co właścicielom lokali na wynajem coraz trudniej jest znaleźć najemców bez schodzenia z ceny.

Jednym z kluczowych czynników jest jednak poziom cen nieruchomości. Niezmiennie największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się małe i średnie mieszkania o powierzchni do 40 metrów kwadratowych. Mimo że cena za metr kwadratowy takiej nieruchomości jest wyższa niż w przypadku większych lokali, to wciąż są one najbardziej przystępne cenowo, co ułatwia start inwestycji.

To sprawia, że na rynku najmu jest spora liczba ofert dotyczących najmu najmniejszych lokali. Ich właściciele, chcąc szybko znaleźć najemcę, muszą obniżać swoje oczekiwania i obniżać cenę. To dobra informacja dla osób szukających lokalu na wynajem, ale taka nadwyżka mieszkań negatywnie wpływa na rentowność najmu.

Zmiana preferencji inwestorów

Inwestorzy reagują jednak na zapotrzebowanie rynku i coraz większą popularnością cieszą się zakupy większych lokali. Takich mieszkań coraz częściej poszukują najemcy.

Część inwestorów decyduje się też na zakup dużych mieszkań z planem ich podziału na mniejsze lokale. Dzięki niższej cenie za metr kwadratowy takich nieruchomości możliwa jest do osiągnięcia wyższa stopa zwrotu.

W sporej części inwestorzy zmieniają też podejście do samej inwestycji. Wcześniej nastawiali się głównie na zwiększanie regularnych przychodów. Obecnie inwestycja w nieruchomości mieszkalne bazuje przede wszystkim na wzroście ich wartości. Dynamicznie rosnące ceny lokali sprawiają, że inwestorzy nastawiają się na wzrost wartości posiadanego majątku i zabezpieczenie oszczędności przed inflacją.

Inwestorzy bardzo dobrze analizują rynek i nastawiają się na zakup nieruchomości o największym potencjale. Są nimi lokale w bardzo dobrych lokalizacjach i o najczęściej wybieranej przez najemców powierzchni. W przypadku osiedli położonych w prestiżowych dzielnicach zapewniających wysoki standard budynków i mieszkań oraz dostęp do lokali usługowych nadal się zdarza, że całość mieszkań w danej inwestycji jest kupowana w celach inwestycyjnych.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone