Dlaczego warto inwestować w nieruchomości
Jeżeli posiadasz wolne środki i planujesz ich zainwestowanie, na pewno zastanawiasz się, gdzie je ulokować. Radzimy zainteresować się rynkiem nieruchomości. W tym artykule podajemy powody, dla których warto inwestować właśnie tam.
Zacznijmy od tego, że jest bardzo dużo sposobów inwestowania. Niestety część z nich nie jest dostępna dla przeciętnego Kowalskiego z dwóch powodów:
- wymagają dużej specjalistycznej wiedzy,
- wymagają dużych środków.
Pierwszy punkt dotyczy chociażby inwestowania w zaawansowane instrumenty finansowe, takie jak derywaty. Ale nie tylko – nawet zarabianie na zwykłych akcjach wymaga ciągłego śledzenia rynku, trendów gospodarczych oraz umiejętności ich interpretowania oraz prognozowania ich konsekwencji.
Drugi punkt to chociażby występowanie w roli inwestora w obiecujące startupy – niewykluczone, że miałbyś do tego “nosa”, ale nie masz takich środków.
Co więc pozostaje? Polecamy inwestowanie w nieruchomości. To sprawdzony sposób na bezpieczne lokowanie środków i, co równie ważne, zarabianie na nich.
Dlaczego nieruchomości?
1. Nie wymagają specjalistycznej wiedzy
Żeby odnosić sukcesy na rynku nieruchomości, nie trzeba mieć żadnego konkretnego wykształcenia. Nie trzeba nawet posiadać jakiejś rozległej wiedzy w tym temacie. Z praktyki wiemy, że często świetnie radzą sobie tu osoby bazujące na tym, co wiedzą o regionie swojego zamieszkania. Jeśli znasz własne miasto na tyle dobrze, aby móc wskazać lokalizacje z potencjałem rozwoju – jest to świetny punkt wyjścia do zostania inwestorem.
2. Opcja dla różnych typów inwestorów
Nieruchomości dają możliwość zarabiania na różne sposoby:
- flipperzy zarabiają na szybkich transakcjach – kupują coś okazyjnie, remontują i odsprzedają z zyskiem. Często nawet etap remontu nie jest konieczny – w niektórych sytuacjach zysk wypracowuje się wzrostem cen na rynku.
- osoby nastawione na wynajem zarabiają na wynajmowaniu mieszkania, czy to w calości, czy na pokoje.
- osoby chcące przetrzymać gdzieś oszczędności długoterminowo zarabiają na wzroście wartości nieruchomości w czasie. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że w ujęciu długookresowym ceny na tym rynku zawsze rosną.
3. Możliwość różnych form inwestowania
Najprostsza opcja to finansowanie całego zakupu ze swoich oszczędności. Jednak jeśli nie masz ich aż tyle, aby starczyło na całą nieruchomość, nie zamyka ci to drzwi do tego rynku. Jest sporo inwestorów, którzy wykorzystują swoją zdolność kredytową. Tak, przy dynamicznych wzrostach cen warto zadłużyć się w celach inwestycyjnych. Często czynsz z wynajmu pokryje koszty kredytu, a po jego spłacie pozostanie nam mieszkanie na własność.
Zdarza się też model dzielenia finansowania zakupu. Tutaj zazwyczaj członkowie rodziny wspólnie nabywają nieruchomość – każdy z nich wnosi swój udział finansowy i obejmuje proporcjonalny udział w inwestycji.
4. Bezpieczeństwo i stabilność
Zdarzają się gorsze okresy na rynku nieruchomości, jeżeli jednak przeanalizujesz dane z długich okresów – nigdy nie nastąpiły spadki. W perspektywie 10, 20 czy 30 lat możesz być niemal pewien, że zarobisz na zakupionej nieruchomości.