Jak znaleźć mieszkanie na flipa
Świetna koniunktura na rynku nieruchomości, a szczególnie w jego części mieszkaniowej, przyciąga coraz więcej inwestorów. Wielu z nich to osoby prywatne, które chciałyby pomnożyć swój majątek. Jedną z metod na to jest tzw. flippowanie, czyli zarabianie na zakupie nieruchomości i szybkiej jej odsprzedaży z zyskiem. W tym artykule wyjaśniamy, jak znaleźć mieszkanie pod taką transakcję.
Nieruchomości dotychczas kojarzyły się z dosyć stabilnym i powolnym sposobem na zarobek. Jednak ostatnio mocno się to zmieniło – wzrosty cen są tak dynamiczne, że osoby z odpowiednim zmysłem do interesu mogą zarobić tu bardzo szybko. Często w ciągu kilku tygodni realizowane są inwestycje o stopie zwrotu rzędu 20%. Jak to możliwe? Dzięki flippom.
Flippowanie polega na zakupie mieszkania, a następnie jego szybkiej odsprzedaży z zyskiem. Fundamentem tego jest to samo, co przy każdej innej tego typu inwestycji – trzeba znaleźć nieruchomość z potencjałem. Potencjał bywa różny: czasami jest to mieszkanie do remontu, czasami z wadami prawnymi, najrzadziej – po prostu okazja.
Gdzie zatem szukać mieszkań pod transakcję flippową?
Jeden z ciekawszych sposobów to zakupy od komornika. Na licytacjach komorniczych sprzedawane są mieszkania osób, które nie uporały się ze spłatą zobowiązań. Niesie to pewne utrudnienia, ponieważ przed licytacją trzeba wnieść wadium, aby w ogóle móc w niej wziąć udział. Również nie jest to łatwe rozwiązanie dla osób, które chcą zakup finansować kredytem – po wygranej licytacji dosyć szybko trzeba uregulować należność, więc może się okazać, iż bank nie zdoła przetworzyć naszego wniosku w takim tempie.
Należy też pamiętać, że mieszkanie o takiej genezie często będzie w kiepskim stanie. Oznacza to, iż w celu zmaksymalizowania zysku konieczne będzie przeprowadzenie remontu. Trzeba mieć to na uwadze, ponieważ obecnie jest problem z dostępnością ekip budowlanych, a materiały drożeją praktycznie z dnia na dzień.
Powyższe uwagi dotyczą wszystkich mieszkań do remontu, także tych pozyskiwanych z normalnego rynku, czy to przez ogłoszenia, czy od pośredników. Zakup lokalu do remontu to jedna z podstawowych metod flipowania, ponieważ bardzo często mieszkania w takim stanie sprzedawane są poniżej swojej wartości.
Lokale z otwartego rynku można pozyskiwać na kilka sposobów:
- monitorując ogłoszenia na portalach – tutaj konieczna jest ciągła obecność, tak aby natychmiast reagować na pojawienie się okazji. Bardzo pomocne jest oprogramowanie umożliwiające automatyczne monitorowanie nowych anonsów.
- dystrybuując ogłoszenie o chęci zakupu mieszkania – np. poprzez roznoszenie ulotek w interesującej nas okolicy. Taka ulotka może sprawić, iż osoba chcąca sprzedać mieszkanie z potencjałem w pierwszej kolejności zadzwoni do nas.
- szukając po znajomych – tzw. “poczta pantoflowa” to nadal jeden z lepszych sposobów na upolowanie okazji. Większość wartościowych używanych towarów, w tym także mieszkań, sprzedaje się w gronie rodzinnym lub w gronie znajomych.
- współpracując z agentami pośrednictwa – oczywiście to nie odbywa się za darmo, jednak warto umówić się z agentem na odpowiednią prowizję w zamian za przekazywanie informacji o dobrych okazjach, dzięki czemu jest możliwość kupienia ich zanim w ogóle trafią na rynek.
Coraz popularniejsze jest też flipowanie nowymi mieszkaniami lub nawet rezerwacjami mieszkań. Tutaj trzeba wejść z inwestycją już na etapie budowy lub nawet przed jej rozpoczęciem. Przy dynamicznych wzrostach cen można sprzedać lokal gotowy do oddania lub nawet rezerwację jeszcze przed tym, jak deweloper zakończy prace.