Ceny mieszkań we Wrocławiu

Ceny mieszkań we Wrocławiu

Wrocław to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Z roku na rok przyciąga coraz więcej nowych mieszkańców i obecnie pod względem liczby ludności jest już na czwartym miejscu w kraju. Popyt na nieruchomości jest tam zatem duży. W roku 2021 na rynku mieszkaniowym padł rekord wartości transakcji, bowiem na zakup mieszkań wydano we Wrocławiu łącznie aż 5,1 mld zł, czyli o 300 mln więcej niż w roku 2020.

Ceny – jak się kształtowały

Pod koniec 2016 roku za metr kwadratowy mieszkania z rynku pierwotnego trzeba było zapłacić niecałe 6200 zł. Od tamtej pory ceny rosły niemal cały czas. Lecz to ubiegły rok przyniósł podwyżkę większą niż w rekordowym dotychczas roku 2019 pod tym względem. Wzrosty w relacji rocznej obserwowane nieprzerwanie od 2016 roku spowodowały, że w ciągu ostatnich 5 lat mieszkania z rynku pierwotnego podrożały we Wrocławiu o ponad 50% i obecnie cena za metr osiągnęła poziom ok. 10 tys. zł. Ceny mieszkań z drugiej ręki również drożeją niemal nieustannie od kilku lat. Pod koniec 2021 cena metra wynosiła średnio ok. 8900 zł. Natomiast jeszcze 5 lat wcześniej 1 mkw. lokalu z rynku wtórnego kosztował mniej niż 5500 zł.

Obecne ceny nieruchomości we Wrocławiu

Ceny we Wrocławiu rosną podobnie jak w innych miastach. Wiąże się to z podwyżkami cen materiałów budowlanych oraz wyższymi kosztami pracy. W ubiegłym roku ceny nieruchomości na rynku pierwotnym wzrosły o 15,4%. Najdroższe mieszkania znajdują się w rejonie Starego Miasta, gdzie ceny za metr osiągają nawet 13300 zł. Najmniej zapłacimy na obrzeżach Wrocławia, bo np. w Lipie Piotrowskiej cena za metr wynosi 6600 zł. Obecnie to pobrzeża należą do najchętniej wybieranych do zamieszkania. Uważa się je bowiem za zadbane i najbezpieczniejsze. Ich wadę stanowi natomiast słabe skomunikowanie z resztą miasta.

Na rynku wtórnym ceny transakcyjne 1 mkw. wzrosły o 12% w 2021 roku. Aktualnie średnia cena wynosi ponad 8900 zł za metr. Najdroższe mieszkania znajdują się na Starym Mieście, podobnie jak w przypadku rynku wtórnego. Tam za każdy metr trzeba zapłacić ponad 10 tys. zł. Najtańsze lokale można nabyć na Pilczycach i Psim Polu, bo 1 mkw. kosztuje tam ok. 7700 zł. Ogromną popularnością cieszy się we Wrocławiu tzw. wielka płyta. Sprzedaż tego typu mieszkań stanowi bowiem prawie połowę wszystkich transakcji.

Wrocławski rynek mieszkaniowy – prognozy

Podobnie jak w przypadku innych miast, najistotniejsze znaczenie dla kształtowania się cen będzie miała inflacja oraz rosnące stopy procentowe. Te dwa czynniki mogą bowiem uniemożliwić części chętnym kupno mieszkania we Wrocławiu, przez co popyt najprawdopodobniej wyhamuje. Z drugiej strony, szybki wzrost wynagrodzeń oraz start programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” mogą stać się przyczyną ponownego wzrostu zainteresowania lokalami mieszkalnymi i dalszej podwyżki cen mieszkań. Najprawdopodobniej wzrostem cen skutkować będzie również trwający konflikt zbrojny na Ukrainie, który powoduje m.in. duży napływ uchodźców do Polski oraz wyższe cen materiałów budowlanych.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone