Oszustwa przy sprzedaży nieruchomości – na co zwrócić uwagę

Oszustwa przy sprzedaży nieruchomości – na co zwrócić uwagę

Oszustwa zdarzają się w niemal każdej branży. Dochodzi do nich również na rynku nieruchomości. Ofiarami oszustów najczęściej padają osoby niedoświadczone i nieposiadające specjalistycznej wiedzy lub takie, którym zależy na szybkim zakupie. Jednak kupując nieruchomość należy zachować ostrożność oraz podstawowe zasady bezpieczeństwa. Jakie zagrożenia ze strony oszustów najczęściej czyhają na kupujących?

Sprzedaż cudzego lokalu lub kilku osobom jednocześnie

Znane są przypadki podszywania się pod właściciela nieruchomości. Przestępca dokonywał sprzedaży nie swojego lokalu najczęściej dzięki sfałszowanym dokumentom tożsamości. Kolejną metodą jest sprzedaż tego samego mieszkania kilku osobom. Do wszystkich transakcji dochodzi wtedy zazwyczaj w ciągu jednego dnia, ponieważ oszustwo jest możliwe tylko w przypadku, gdy zmiany w księdze wieczystej danej nieruchomości nie zostaną jeszcze wprowadzone. Sposobów na oszustwo istnieje jednak znacznie więcej. Często dochodzi też do sprzedaży mieszkań z poważnymi wadami, które zostały wcześniej doskonale ukryte przez właściciela. Najczęściej sprzedawcy zatajają problemy z grzybem i pleśnią, pękające tynki i wadliwe instalacje. Przed zakupem powinno się zatem dokładnie sprawdzić stan techniczny lokalu, najlepiej korzystając przy tym z fachowej pomocy. Zdarza się też, że sprzedający ukrywają powód sprzedaży, którym są np. kłopotliwi sąsiedzi, duży hałas czy plany dotyczące okolicy, które mogą znacznie obniżyć komfort mieszkających, np. budowa drogi.

W jaki sposób uchronić się przed oszustwem?

Bardzo ciężko jest uniknąć wszystkich zagrożeń, bo oszuści mieszkaniowi są niestety coraz sprytniejsi, a ich działania coraz bardziej przemyślane. Aby jak najlepiej się zabezpieczyć, należy zachować ostrożność i wiedzieć, na co szczególnie zwracać uwagę przy tego typu transakcjach. Po pierwsze, zaleca się podpisywać każdą umowę u notariusza, również tą przedwstępną. Rekomenduje się też, aby wybrany notariusz był osobą zaufaną czy poleconą przez znajomego. Wzmożoną ostrożność należy zachować także przy zbyt tanich czy niezwykle okazyjnych ofertach sprzedaży mieszkań. Ponadto, czujność powinien wzbudzić również nacisk sprzedającego na wysoką kwotę zadatku, wymóg płatności wyłącznie gotówką czy sytuacja, gdy ze sprzedającym trudno jest się porozumieć, np. nie odbiera naszych telefonów, unika odpowiedzi na niektóre z pytań lub często zmienia wcześniejsze ustalenia. Przed zakupem opłaca się skorzystać też z usług renomowanej agencji nieruchomości. Mimo że do oszustw przy sprzedaży nieruchomości nie dochodzi często, to stanowią one realne zagrożenie dla nabywców. Warto więc skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy dzięki doświadczeniu są w stanie szybko wykryć próbę oszustwa i tym samym uchronić klienta przed podpisaniem umowy z nieuczciwym sprzedawcą. Lepiej jest bowiem działać prewencyjnie, ponieważ gdy do przestępstwa jednak dojdzie, to niestety niezmiernie trudno będzie takich oszustów namierzyć i odzyskać utracone pieniądze.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone