Co warto zobaczyć we Wrocławiu

Co warto zobaczyć we Wrocławiu

Jednym z najpiękniejszych polskich jest Wrocław. Urokliwe miasto słynące z pięknych nadodrzańskich terenów, ciekawych zabytków i licznych imprez kulturalno-rozrywkowych. Bogata historia miasta, które powstało w 1000 roku, widoczna jest w licznych zabytkach. Jakie miejsca koniecznie trzeba zobaczyć podczas wycieczki do stolicy Dolnego Śląska? Poniżej lista pięciu najważniejszych atrakcji turystycznych.

Ostrów Tumski

Najstarsza część Wrocławia i jednocześnie jego największy zabytek. To właśnie tu znajdują się najstarsze zabytkowe budowle, które ciąg przechodzą różnorodne prace remontowe. Ostrów Tumskim to dawny gród, otoczony rzeką, który był początkiem miasta. Jego najważniejszym punktem jest gotycka katedra św. Jana Chrzciciela z przepięknym srebrnym ołtarzem. Koniecznie trzeba również odwiedzić kolegiatę Świętego Krzyża i św. Bartłomieja oraz Muzeum Archidiecezjalne, w którym eksponaty gromadzone są od ponad 100 lat, a wśród nich znajduje się pochodząca z XIII wieku Księgę henrykowską, zwierająca pierwsze zdanie zapisanym w języku polskim. Ostrów Tumskim kojarzy się też z latarnikiem, który każdego wieczoru zapala gazowe latarnie, jak to odbywało się wieki temu.

Rynek

Życie Wrocławia toczy się na rynku, gdzie o każdej porze można spotkać turystów. Na placu o powierzchni 4000 metrów kwartowych znajdują się Sukiennice i gmach ratusza z niezwykłą wieżą, której wysokość wynosi dokładnie 66 metrów. Jest to doskonały przykład wspaniałej architektury gotyckiej i renesansowej. Budynek ratusza pełni dziś funkcję Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Przed jego wejściem znajduje się pomnik słynnego polskiego poety ,Aleksandra Fredry.

Hala Stulecia

Słynny obiekt, który wybudowano w latach 1911–1913. Hala została zaprojektowana przez Maxa Berga i wyróżnia ją styl ekspresjonistycznym. W 2006 roku została wpisana na listę zabytków światowego dziedzictwa UNESCO. Łączna powierzchnia hali wynosi 14,0 tys. metrów kwadratowych i może pomieść ponad 10 tys. osób. Charakterystyczna budowała z kopuła to obecnie główne miejsce imprez kulturalnych i rozrywkowych na Dolnym Śląsku.

Ogród zoologiczny we Wrocławiu

Wrocławskie ZOO jest największym i najstarszym tego typu obiekt w Polsce. Założone w 1865 roku niestanie powiększa swoje zasoby zwierząt, których ma blisko 10 tysięcy. Większość wybiegów dla zwierząt została zaprojektowana przez Karla Schmidta w XIX wieku. Obecnie największą popularnością cieszy się Afrykarium, unikatowe miejsce, gdzie można zobaczyć rekiny, płaszczki i cały wodny ekosystem Afryki.

Park Szczytnicki

Słynny miejski park, który powstał już 1785 roku. Początkowo jako prywatny ogród. Jego najsłynniejszą częścią jest Ogród Japoński ze wspaniałą roślinnością i architekturą w stylu japońskim. Ważnym zabytkiem jest również modrzewiowy kościół pw. Św. Jana Nepomucena z przełomu XV i XVI wieku.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone