Zarabianie na flipach – co warto wiedzieć
Flipy, flipowanie – te obco brzmiące zwroty w ostatnim czasie kojarzone są ze świetną inwestycją i dużymi zyskami. Flip off znaczy tyle co podrzucić komuś szybko czymś obrócić i w tym przypadku dotyczy to nieruchomości. Flipy to lokale, które kupujemy w celu podniesienia standardu i szybkiej sprzedaży. Galopujące ceny na rynku mieszkaniowym zachęcają do flipowania coraz więcej inwestorów. Jak w praktyce wygląda taka inwestycja i czy rzeczywiście przynosi tak wysoki i pewny zysk? Okazuje się, że wymaga od nas też sporo wysiłku, a przede wszystkim nakładu środków, które zwrócić ma nam kupiec.
Flipowanie w praktyce
Zysk osiągnięty na szybkim obrocie nieruchomościami może zaskakiwać. Jeśli przedsięwzięcie pójdzie gładko, możemy liczyć na zarobek rzędu 10 do 15%. Istnieją jednak ważne warunki, które trzeba sprawdzić, aby tak właśnie było? Analitycy są zgodni. Abyśmy mogli liczyć na zysk z flipowania, potrzebny jest kapitał inwestycyjny. O flipie mogą myśleć też właściciele “dodatkowych” nieruchomości. Jeśli prócz tego, w którym mieszkamy, posiadamy na sprzedaż mieszkanie, pieniądze z niego możemy przeznaczyć na flip i remont. W przypadku szybkiego obrotu nieruchomościami, kredyt jest nieopłacalny i poważnie utrudni nam sprzedaż. Aby zacząć przygodę z flipowaniem, musimy mieć niezbędny kapitał.
Aby móc liczyć na wysoki zysk, flipper musi dobrze znać rynek i umieć wyszukiwać okazje. Gwarantem zarobku jest bowiem jak najtańsze nabycie nieruchomości. Warto więc szukać ofert na stronach samorządu, również tych objętych czynnościami komorniczymi. Trudna sytuacja prawna nieruchomości może znacznie obniżać jej cenę, jednak szukając takich okazji, pamiętajmy o kosztach prawniczych i przyszłej sprzedaży.
Jakie mieszkanie na szybką sprzedaż?
Lokal, który przyniesie nam duży zysk z szybkiej sprzedaży, powinien być przede wszystkim tani. Jednak to nie wszystko. Mieszkania wymagające gruntownych remontów mogą przekroczyć sumy, przy których inwestycja się opłaci. Warto więc jeszcze przed kupnem mieszkania skonsultować się z fachowcami i dokładnie wycenić ich pracę. Im większy zakres, tym wyższe będą nakłady. Według fachowców od lat zajmujących się obrotem nieruchomościami, w roli flipów najlepiej sprawdzają się niewielkie lokale. Idealnie, jeśli wymagają tylko odświeżenia i doposażenia, by znacząco podnieść standard. Takie sytuacje nie zdarzają się jednak często i dlatego najlepszym przyjacielem flippera jest sprawdzona ekipa remontowa.
Warunki współpracy między ekipą remontową a właścicielem mieszkania do szybkiej sprzedaży są kluczowe. Umiejętności i koszt fachowców przekładają się bezpośrednio na zysk z transakcji. Jeśli więc naprawdę poważnie myślisz o flipowaniu, już teraz szukaj fachowców.
Aby liczyć na szybką sprzedaż lokalu mieszkalnego z dużym zyskiem, trzeba zwrócić uwagę na jego wielkość i standard. Jak wspominaliśmy obecnie na rynku dużo większym zainteresowaniem cieszą się małe mieszkania w dobrej lokalizacji. Odległość od centrum, komunikacja czy dostęp do sklepów są dziś tak samo ważne jak standard czy cena. Wyszukując okazję trzeba więc zwracać uwagę na mieszkania z potencjałem i atrakcyjne dla kupców teraz i w przyszłości.