Czy warto zamieszkać we Wrocławiu?

Czy warto zamieszkać we Wrocławiu?

Wrocław jest czwartym co do wielkości miastem w Polsce, stolicą województwa dolnośląskiego usytuowaną nad Odrą. W międzynarodowym zestawieniu Quality of Living, które ukazuje najlepsze miejsca do życia na całym świecie, Wrocław znalazł się m.in. z powodu dostępności do kultury i rozrywki. Oprócz tego miasto uznano także za atrakcyjne z uwagi na możliwość znalezienia wymarzonej pracy czy nieruchomości. Jakie jeszcze plusy przemawiają za osiedleniem się w tym miejscu?

1. Atrakcyjny rynek nieruchomości

Mocną stroną Wrocławia jest jego ciągle rozwijający się rynek nieruchomości. Deweloperzy we Wrocławiu inwestują w kolejne lokalizacje, a ceny metra kwadratowego są znaczenie atrakcyjniejsze niż w Warszawie czy Krakowie. Oprócz tego inwestorzy budują tak, aby nowe obiekty były samowystarczalne, tj. aby w pobliżu znajdowały się szkoły, sklepy, przychodnie, banki czy apteki. Ponadto włodarze miasta starają się rewitalizować budynki i przestrzenie, które do tej pory nie cieszyły się dobrą sławą i były uznawane za niebezpieczne, a teraz są miejscem do spotkań tutejszych mieszkańców.

2. Atrakcyjny rynek pracy i edukacji

Zdecydowanym atutem Wrocławia jest także sfera dotycząca rynku pracy. Miasto może się pochwalić jedną z najniższych stóp bezrobocia, która przed rozpoczęciem pandemii koronawirusa wynosiła niewiele ponad 1 proc., a obecnie nie przekracza 2 proc. To również tu swoje siedziby mają wielkie korporacje jak: Google, Nokia Networks, Qatar Airways czy Volvo. Ich obecność sprawia, że wrocławski rynek pracy staje się bardziej prestiżowy i zapewnia tysiące miejsc pracy mieszkańcom o różnych kwalifikacjach i zainteresowaniach. Ponadto Wrocław sprzyja młodym, ambitnym przedsiębiorcom – według raportu z 2019 roku „The Polish Tech Scene. 5 Years” to właśnie w stolicy Dolnego Śląska jest największe zagęszczenie startupów technologicznych. Warto wspomnieć, że na terenie miasta nie brakuje przedszkoli, szkół podstawowych czy liceów. Wiele z placówek oświatowych zajmuje wysokie miejsca w zestawieniach najlepszych szkół w Polsce. Wrocław przyciąga także swoją szeroką ofertą osoby chcące studiować. Politechnika Wrocławska oraz Uniwersytet Wrocławski to filary bazy akademickiej, które od wielu lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Oprócz tego w mieście znajdują się placówki Akademii Wojsk Lądowych, Uniwersytetu Przyrodniczego, Akademii Muzycznej, Uniwersytetu Medycznego, AWF czy ASP. Zatem oferta dla żaków chcących studiować na Dolnym Śląsku jest naprawdę pokaźna.

3. Atrakcyjne życie kulturalne i rozrywkowe

Nie tylko samą edukacją i pracą człowiek żyje. Wrocław jest miejscem, gdzie nie można się nudzić. Miasto posiada sporą ilość urokliwych kawiarni, restauracji z dobrym, lokalnym jedzeniem oraz klubów, w których można przetańczyć całą noc. Warto wspomnieć także, że istnieje możliwość posłuchania muzyki na żywo w Narodowym Forum Muzyki, czy pójścia na spektakl do Teatru Narodowego lub Teatru Muzycznego Capitol. W mieście pojawia się również coraz więcej ścieżek rowerowych, które zachęcają mieszkańców do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone