Mieszkanie na abonament – co to za usługa?

Mieszkanie na abonament – co to za usługa?

Zakup nieruchomości staje się coraz większym wyzwaniem finansowym. Według danych Eurostatu z 2022 roku już ponad 50% Polaków w wieku od 25 do 34 lat mieszka z rodzicami. Część decyduje się na najem, który jednak również jest bardzo kosztowny. Są i tacy, którzy nie kupują nieruchomości z tego względu, że nie chcą pozostawać w danym miejscu na stałe. Dla nich dobrym wyborem może być mieszkanie na abonament. Co to oznacza?

Na czym polega mieszkanie na abonament?

Ta forma zakwaterowania nie jest w Polsce nowością, ale trudno ją uznać za popularną. Stanowi jednak ciekawą alternatywę dla mieszkań na wynajem w tradycyjnym modelu. Na czym polega? Właścicielem takiego obiektu jest firma, która przygotowuje w pełni wyposażone i umeblowane mieszkanie. W przypadku gdy w trakcie korzystania z nieruchomości pojawią się usterki, najemca zgłasza je do serwisu, który realizuje naprawę. Mieszkania na abonament mają zazwyczaj wysoki standard, atrakcyjną lokalizację, ale nie można zmieniać ich wystroju. Opłata jest wyższa niż za lokal na wynajem, ale obejmuje naprawy i remonty. W Polsce taka forma zakwaterowania dopiero raczkuje, ale w wielu krajach Europy cieszy się dużym zainteresowaniem.

Mieszkanie na abonament a tradycyjny najem

Warunki korzystania z nieruchomości są podobne, ale występują pewne zasadnicze różnice. W przypadku abonamentu naprawami zajmuje się serwis, w ramach najmu – część obowiązków leży po stronie najemcy. W przypadku wynajmu od właścicieli prywatnych najczęściej można zawrzeć umowę na co najmniej 12 miesięcy, a od firm – na krótszy okres, ale może być również czas nieoznaczony. W przypadku abonamentu umowa jest zawierana na czas określony i może to być nawet np. kwartał.

Mieszkanie na abonament – dla kogo?

Nie jest to rozwiązanie dla każdego. Problem ze znalezieniem lokum mogą mieć właściciele zwierząt, obcokrajowcy czy rodziny z dziećmi. Wybór takich nieruchomości nie jest duży. Na pewno to atrakcyjna oferta dla tych, którzy szukają mieszkania na krótki okres np. 3 miesięcy. To także rozwiązanie dla tych, którzy nie chcą samodzielnie usuwać usterek czy odpowiadać za naprawę sprzętu. Mieszkania na abonament dostępne są głównie w centrach dużych miast. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcą mieć możliwość bezproblemowej zmiany standardu lub metrażu lokalu.

Firma może jednak szczegółowo weryfikować czy zainteresowanego stać na korzystanie z mieszkania na abonament. Często w przypadku takich lokali parking jest dodatkowo płatny. Przeważnie w budynkach, w których można skorzystać z mieszkania na abonament, znajdują się wyłącznie tego typu lokale, a to oznacza częstą rotację sąsiadów, co nie każdemu odpowiada. Trzeba się też liczyć z tym, że ich użytkowanie nie jest tanie. W jednej z takich inwestycji w Warszawie za jeden pokój trzeba zapłacić od 3200 zł miesięcznie, a za 4 pokoje – od 6200 zł. Przy czym są to ceny, które obowiązują przy umowie na 12 miesięcy i nie obejmują mediów. Podziemny parking jest dodatkowo płatny.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone