Odbiór mieszkania od dewelopera – co warto wiedzieć

Odbiór mieszkania od dewelopera – co warto wiedzieć

Odbiór mieszkania od dewelopera zwany inaczej odbiorem technicznym mieszkania to nie jest zwykła formalność. Jak łatwo się domyślić, nawet nowe lokale niezwykle rzadko są oddawane w stanie idealnym. Naszym zadaniem w czasie odbioru technicznego jest wykrycie ewentualnych usterek czy niedoróbek. To bardzo ważne, ponieważ wszystko, co przeoczymy na tym etapie, będziemy musieli naprawiać na własny koszt. Na rynku istnieją oczywiście firmy oddające swoich fachowców do dyspozycji w czasie odbioru mieszkania. Korzystanie z profesjonalnej pomocy nie jest jednak konieczne, gdy wiemy, co robić.

Odbiór techniczny krok po kroku

Przede wszystkim pamiętajmy, że prawidłowy odbiór techniczny musi odbyć się w obecności uprawnionego do tego przedstawiciela inwestora. Aby dopełnić wszystkich formalności na spotkanie zabierzmy ze sobą umowę deweloperską oraz dokument opisujący standard i charakterystykę naszego lokalu. To szczególnie ważne zaświadczenie, ponieważ to na jego podstawie możemy dokonać odbioru lokalu.

Spotkanie z pracownikiem firmy deweloperskiej na tym etapie to wyjątkowo radosny moment. Emocje nie mogą przesłoni

nam jednak rozsądku. Aby dokładnie sprawdzić lokal, zarezerwujmy sobie około 2 godziny. Co ważne umówmy też spotkanie w godzinach, gdy światło słoneczne wpada do mieszkania. Dzięki temu łatwiej nam będzie zauważyć wszelkie niedociągnięcia.

Co konkretnie należy sprawdzić, gdy już znajdziemy się w mieszkaniu? Standardowo na początku zweryfikujmy wielkość i układ pomieszczeń. Błędy w tym zakresie zdarzają się rzadko, ale zgodność z umową w tym punkcie to podstawowe zobowiązanie wykonawcy. Na tym etapie przyda się więc plan mieszkania wraz z jego dokładnymi wymiarami i miarka do pomieszczeń.

Po sprawdzeniu ogólnych wymiarów przechodzimy do dokładniejszej kontroli mieszkania. Oprócz przyjrzenia się ścianom, oknem czy kafelkom, należy sprawdzić poszczególne instalacje mieszania. Upewniamy się więc, czy w gniazdkach jest prąd i czy żarówki wkręcone w systemy oświetlenia działają. Równie ważna jest sprawność wentylacji i systemu grzewczego. Wszelkie wykryte na tym etapie nieprawidłowości należy dokumentować zdjęciami i zgłaszać bezzwłocznie przedstawicielowi inwestora.

Nie wszyscy wiedzą, że w naszym interesie jest też skontrolowanie pionów ścian i poziomów podłóg, Aby to zrobić, nie trzeba być specjalistą. Wystarczy odpowiedni sprzęt jak kątownik i odrobina cierpliwości. Jak wspominaliśmy, jest to wyjątkowo ważne, bo tylko w tym momencie możemy zgłosić usterki, które naprawi deweloper. Za wszystkie późniejsze prace trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni, nawet jeśli są to wady w ramach wykończenia gwarantowanego umową.

Pamiętajmy, że odbiór techniczny lokalu nie musi być procedurą trudną i stresującą. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie. Jeśli czujemy się mocno niepewni i podejrzewamy, że w czasie spotkania przyda nam się profesjonalna pomoc, nie bójmy się po nią sięgnąć. Obecność specjalisty z pewnością pomoże nam wykryć wszelkie usterki, jednak przy odrobinie wiedzy i cierpliwości z pewnością poradzimy sobie z tym ważnym etapem na drodze do własnego M sami.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone