Pośrednicy wierzą w powrót koniunktury w mieszkaniówce

Pośrednicy wierzą w powrót koniunktury w mieszkaniówce

Portal Nieruchomosci-online.pl przygotował kolejny, ósmy już raport z badania nastrojów rynkowych w ocenie pośredników w obrocie nieruchomościami (INPON). Indeks INPON jest swoistym barometrem koniunktury na rynku wtórnym. W marcowej edycji badania wzięło udział 800 aktywnych zawodowo specjalistów z branży. Aktualne wyniki jasno pokazują, że wraz z przyjściem wiosny na rynku pojawił się optymizm. Zarówno kupujący, jak i sprzedający powoli dostosowują się do zmian, które zachodzą w krajowej gospodarce.

INPON w górę!

W pierwszym kwartale 2023 wartość indeksu INPON wyniosła 56,19 pkt. Jest to o 10 punktów więcej niż w poprzednim kwartale. Jednocześnie indeks przekracza dzięki temu granicę optymizmu, czyli 50 punktów. Na rynek wraca optymizm oraz oczekiwanie zmian w kolejnych kwartałach bieżącego roku. Pośrednicy spodziewają się wzrostu popytu. W skali kwartał do kwartału poprawiła się wartość indeksu INPON we wszystkich ośmiu segmentach. Oznacza to, że optymizm objął też takie gałęzie rynku jak nieruchomości komercyjne, domy czy działki. Pierwszy kwartał nowego roku oznacza też stabilizację na rynku najmu, choć jest on wciąż rozgrzany.

Z czego wynikają te zmiany? Poprawa nastrojów w branży nieruchomości z pewnością związana jest z końcem podwyżek stóp procentowych, które od dłuższego czasu utrudniały sytuację polskiego kredytobiorcy. Złagodzeniu uległy też rekomendacje KNF, a rząd zapowiada na ten rok programy pomocowe dla osób kupujących pierwsze mieszkanie. Wszystko to sprawia, że inwestorzy, którzy do tej pory odkładali decyzję o zakupach, znów zaczynają o nich myśleć. Jednak to, czy optymistyczne nastroje utrzymają się, zależy głównie od koniunktury gospodarczej, na którą duży wpływ mają czynniki społeczno – gospodarcze i sytuacja międzynarodowa.

Konkretne dane

Pośrednicy pozytywnie oceniają obecną sytuację w segmencie kawalerek. Ich zdaniem perspektywy tej gałęzi rynku nadal są obiecujące. Obecna wartość indeksu INPON to prawie 62 punkty, co oznacza wzrost o 10,1 pkt. Jeszcze większy skok odnotowano, gdy mowa była o większych lokalach mieszkaniowych. Obecnie INPON dla nich to 60 pkt, czyli o ponad 16 więcej niż jeszcze kwartał temu. Pośrednicy z pewnością czują, że wielu kupców tylko czeka na odpowiednią okazję do zakupów. Popyt na mieszkania będzie rósł. W najbliższym czasie to właśnie większe mieszkania mogą być bardziej popularne na rynku.

Jak już wspominaliśmy wartość INPON wzrosła we wszystkich ośmiu analizowanych segmentach. Oznacza to także wzrost optymizmu w zakresie sprzedaży gruntów budowlanych. Aktualnie wynosi ona niemal 58 punktów, czyli o prawie 15 więcej niż trzy miesiące temu. Warto zaznaczyć, że poprawa na rynku nieruchomości mieszkaniowych przekłada się też na wzrost aktywności w branży działek i domów. Inwestorzy szukają tam okazji.

Co ciekawe również na rynku najmu zanotowano niewielkie wzrosty, choć nastroje w tym segmencie wciąż są mocno ożywione. Najem nadal jest bardzo popularny, a oferta nowych lokali się poszerza.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone