W kwietniu ceny używanych mieszkań znowu wzrosły

W kwietniu ceny używanych mieszkań znowu wzrosły

Portal Nieruchomosci-online.pl co miesiąc publikuje odczyty cen z rynku wtórnego mieszkań. O ile w marcu mowa była o zastygnięciu cen, ponieważ nie ulegały one zmianom, o tyle w kwietniu widać już tendencję wzrostową. Póki co nie jest ona zbyt silna, ale mimo to – widoczna. Można się zastanawiać, czy to początek zmiany koniunktury, czy tylko jakieś chwilowe wahnięcie.

Dla poszczególnych miast kwietniowe odczyty wyglądają następująco:

Jak widać więc, w ujęciu miesiąc do miesiąca ujemny odczyt wykazał jedynie Olsztyn i był to spadek o symboliczne pół procenta. O podobną wartość potaniały mieszkania w Toruniu, z tym że w ujęciu rok do roku. Z kolei największy wzrost cen w ujęciu miesięczny wykazano w Katowicach (4,2%), z ponad dwukrotnym dystansem do kolejnego w takim zestawieniu Krakowa (2,0%).

Odczyt danych nastąpił 1 kwietnia 2023. Tak więc można uznać, że jest on raczej obrazem tego, co się działo w marcu. Również marca dotyczą uwagi portalu Nieruchomosci-online.pl odnośnie aktywności poszukujących mieszkań – pod względem liczby zapytań trafiających do ogłoszeniodawców, marzec 2023 był najlepszym miesiącem od sierpnia 2021, z wynikiem 12% lepszym niż styczniowy i 20% niż lutowy.

Jak można interpretować dane zaprezentowane przez Nieruchomosci-online.pl? Ostatnie miesiące były raczej słabe dla rynku mieszkaniowego. Popyt drastycznie zmalał, a ceny wyhamowały, a nawet symbolicznie malały (w niektórych lokalizacjach i segmentach). Mowa była o szukaniu nowego punktu równowagi. Część ekspertów uważała, iż po znalezieniu takiego punktu nastąpi stabilizacja, inni że będzie to tylko wstęp do dosyć łagodnej zapaści na rynku, ale byli też tacy, którzy spodziewali się szybkiego odbicia. Być może zanotowane przez Nieruchomosci-online.pl wzrosty cen na rynku wtórnych świadczą na korzyść tej ostatniej grupy. Nastrój uczestników rynku mieszkaniowego poprawia kilka rzeczy:

  • zatrzymanie serii podwyżek stóp procentowych – na tej podstawie coraz więcej osób sądzi, że RPP nie będzie już jej kontynuowało i niebawem zacznie stopy obniżać, co przełoży się na niższy koszt kredytu.
  • zluzowanie rekomendacji KNF, dzięki czemu banki, wyliczając zdolność kredytową, muszą symulować wzrost oprocentowania o 2,5%, a nie, jak było to dotychczas, o 5%.
  • perspektywa wejścia w życie ustawy wprowadzającej Bezpieczny Kredyt 2% – system rządowych dopłat do kredytów, dzięki którym ich oprocentowanie wyniesie 2% plus marża banku jest obecnie uważane za główny czynnik mogący kompletnie zmienić koniunkturę w mieszkaniówce.

Niezależnie od prognoz – obserwowane w kwietniu zmiany w cenach używanych mieszkań są jeszcze symboliczne, więc ciężko mówić tu o przełamaniu trendu. Są to raczej sygnały, za którymi ewentualnie mogą pójść większe zmiany w nadchodzących miesiącach.

Dodaj komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany. Wymagane pola są zaznaczone